bylinky
Úvod » Jak pěstovat bylinky doma, na balkoně nebo na zahradě

Jak pěstovat bylinky doma, na balkoně nebo na zahradě

 

Pěstování doma

Vypěstovat si bylinky v květináči v bytě na parapetu není žádná věda, budete se jim ale muset věnovat více, než kdybyste je měli zasazené na zahrádce. Pokud jste začátečníci, nebo chcete jen zvýšit šanci na úspěch, můžete si koupit již předpěstované sazeničky ze zahradnictví.

Jestli budete pěstovat ze semínka, můžete si zároveň s nimi koupit i substrát pro výsev a množení, či speciální přímo určené k pěstování bylinek. Základ jsou kvalitní a čerstvá semínka. Vydejte se pro ně raději do zahradnictví, než do supermarketů či hypermarketů, kde není jistá čerstvost ani původ.

Přečtěte si, jak pěstovat doma

Kam s nimi?

Vzhled i materiál nádoby, do které bylinky umístíte, by měl odpovídat typu rostliny a také umístění – zda budou jen v kuchyni na okně, nebo přijdou ven na přímé slunce. Například plastové nádoby jsou vhodné spíš pro domácí prostředí, dřevo je jako tradiční materiál nejvhodnější pro použití na přímém slunci. Samo o sobě je celkem dobrý izolant, nehledě na to, že jeho přirozený rustikální vzhled bylinkám prostě sluší. Nejvhodnější jsou nádoby hliněné. Velikost nádoby vybírejte s ohledem na to, jaké množství bylinek najednou hodláte pěstovat. Rostlinky by měly mít dostatek prostoru pro kořenový systém, na druhé straně je zase příliš velký prostor zbytečný. Pokud se vám nechce myslet na pravidelné zalívání, pořiďte si nádobu se samozavlažovacím systém. Je k sehnání jak u květináčů, tak u truhlíků. Na malý balkon se budou hodit závěsné truhlíky či květináče, které můžete umístit na zábradlí.

Chcete si zasadit několik druhů do jedné nádoby? Dobře se snáší například petrželka, pažitka, mateřídouška, dobromysl a šalvěj. Do jednoho truhlíku můžete třeba umístit různé druhy bazalky. Dále se spolu se dobře snese: bazalka, saturejka, majoránka, kerblík, řeřicha, kopr. Pokud chcete sázet po dvojicích, dejte dohromady kopr a koriandr, bazalku s kerblíkem, nebo petrželku s fenyklem. Dobromysl, šalvěj a máta jsou náročnější na prostor, a mohou utiskovat okolní bylinky.

Jak na to?

Semínka umístěte zhruba půl centimetru pod hlínu a neupěchovávejte ji, jen je s ní jemně poprašte. Semínka by měla by být rozmístěna přibližně půl až jeden centimetr od sebe. U pažitky můžete nechat blíž, ta roste bez problémů v trsech.

K růstu bude potřeba nepřetržité zavlažování. Nevyklíčená semínka poprašte pouze rozstřikovačem, po vyklíčení už zalévejte. Každý den stačí pár kapek, aby půda nevyschla. Na vyrostlé rostlinky pak zálivka postačí jednou či dvakrát týdně, ovšem mátu, bazalku, pažitku či petržel raději zalévejte častěji. Nejvhodnější doba je ráno nebo večer, když nejsou bylinky vystaveny žhnoucím slunečním paprskům. Používejte alespoň 3 hodiny odstátou vodu z kohoutku.

Důležité je umístění na světlé místo, jelikož se bylinky rády sluní až 6 hodin denně. Ideální je tedy na parapet okna směřujícího na jih, popřípadě na západ.

Na co dát pozor

Rostlinky chraňte před průvanem (zejména bazalka je hodně háklivá). Před výsadbou do záhonu nebo na balkon sazenice otužujte: větrejte místnost, kde jsou, a postupně je přenášejte denně ven, aby si zvykaly na venkovní podmínky. Chraňte je před přímým sluncem. Pokud chcete bylinky přesadit například do většího květináče, udělejte to až tehdy, kdy je rostlina dostatečně silná. Při vyndávání z hlíny postupujte pomalu a opatrně, abyste nepoškodili kořeny.

Pěstování na balkoně

Zásadní roli hraje orientace balkonu. Jiné podmínky budou panovat na severní straně a úplně odlišné na jihu. Na severu budou zřejmě bylinky trpět nedostatkem světla. Ale i tam se dají některé druhy pěstovat, například petrželka nebo pažitka. Jižní orientace je zase opačný extrém, kdy bylinky často trpí vysokými teplotami, které nesvědčí ani těm nejteplomilnějším. Znatelný je taktéž rozdíl mezi východní a západní stranou balkonu.

Pokud není balkon orientován vyloženě na sever, můžete zde pěstovat spoustu druhů. Z jednoletých jsou to například řeřicha, bazalka, koriandr, lichořeřišnice, měsíček. Z víceletých je vhodná například šalvěj, meduňka, máta, tymián, dobromysl, pažitka, petrželka. Je třeba pro bylinky vytvořit podmínky podle toho, jaké mají nároky na světlo a zálivku.

Co a jak pěstovat na balkoně

Pěstování na zahradě

Pokud se rozhodnete pěstovat bylinky na zahrádce, můžete vytvořit místo speciálně jen pro ně, nebo je vysazovat mezi zeleninu. První způsob má tu výhodu, že bylinky jsou většinou pokryvné rostliny, a není třeba je tedy okopávat. Rostou prakticky samy a vytvářejí krásná zákoutí. Můžete je tak pěstovat i na bylinkových pyramidách, na zelených zídkách apod. Druhá možnost má zase plusy v tom, že bylinky jsou výrazně aromatické a často odpuzují různé škůdce, nebo přímo podporují růst některých jiných rostlin.

Nejlépe se bylinkám daří na slunci v dobře propustné půdě s nižším obsahem živin. S hnojením to rozhodně nepřehánějte, stačí trocha kompostu na jaře. Vyberte místo v závětří. Můžete ho i vytvořit například vysazením vyšších bylinek na okraji záhonu nebo třeba živým plotem. Pravidelně likvidujte plevel a motyčkou kypřete okolní půdu.

Pokud s pěstováním začínáte, mrkněte na nejméně náročné bylinky, které zaručeně zvládnete. Je to bazalka, pažitka, oregano, petrželka a majoránka.

Pěstování ve skleníku

Jakým rostlinám vyhovuje stín?

Vypěstujte si hlívu ústřičnou

Zpět na seznam rostlin


 

Fotogalerie