orchidej1
Úvod » Pěstování orchidejí – co potřebují a jak je přesazovat

Pěstování orchidejí – co potřebují a jak je přesazovat

 

Orchidej bývá označována jako jedna z nejkrásnějších pokojových rostlin. Kvete od jednoho do tří měsíců v závislosti na druhu rostliny. Zajímavostí je, že se mnohé druhy rozkvétají v zimním období, což je ve světě květin nevídaný jev. Orchideje jsou velmi různorodé, existuje jich více než 30 tisíc druhů a přes 200 tisíc hybridních variet – díky tomu patří mezi vůbec nejpočetnější rody v rostlinné říši. Mohou růst venku i jako pokojové rostliny, ale jejich pěstování je poměrně náročné i pro zkušené zahradníky. Pokud si troufáte na víc, zkuste pěstovat botanické orchideje.

Vyberte si druh

Některé druhy jsou méně náročné, než jiné. Cattleya, Phalaenopsis a Paphiopedilum jsou na pěstování poměrně snadné a proto se doporučují pro začátečníky. Každý druh vyžaduje jiné podmínky, ale pro všechny typy orchidejí platí jedno jasně stanovené pravidlo. Mají rády světlo, ale nevystavujte je přímému slunečnímu záření.  Vyvarujte se hlavně polednímu slunci, které orchidej spálí. Ranní a večerní paprsky jsou neškodné.

Semínko jen pro trpělivé

Pokud chcete pěstovat orchidej od semínka, obrňte se trpělivostí. Dávejte pozor, aby vaše ruce a všechno, s čím přijde semínko do styku, bylo čisté. Do každého květináče dejte několik semínek těsně pod vrchní vrstvičku substrátu.

Teploty ve dne by se měly pohybovat od 20-25 °C a mezi 17-20°C v noci. Některé druhy v zimě potřebují odpočinek při nižší teplotě, aby i nadále prospívaly a kvetly. O kolik by tato teplota měla být nižší, záleží na konkrétním druhu. Například Cattleya okolo 16° C, Cymbidium nejlépe 15° C, ale snese i kolem 10° C.

Výběr orchideje v obchodě

Rostlinu si dobře prohlédněte. Listy by měly být zelené, lesklé, nepoškozené a nepovadlé. Každá rostlina by měla být označena přesným názvem a případně i etiketou se specifikací nároků na pěstování. Kořenový systém by měl být rozvinutý, kořeny šedé barvy se zelenými špičkami.

Substrát a hnojení

Existuje celá řada substrátů označených jako speciální či univerzální, ale ne vždy je to pravda. Hlavním složením by měla být borka a příměs polystyrenu. Mnoho pěstitelů používá štěpky kůry, rašeliník, kokosové skořápky, dřevěné uhlí a dokonce i kousky polystyrenu, které rozmíchají se substrátem.

Tip: Pěstování bez substrátu? Druh Vanda se pěstuje ve skle, například ve váze, nebo volně zavěšený. Orchidej Vanda patří mezi nejkrásnější orchideje vůbec. Oproti ostatním je však náročnější na pěstování.

Hnojte speciálním hnojivem, popř. pětinou dávky hnojiva pro klasické pokojové rostliny. Pozor, hnojivo nesmí za žádných okolností obsahovat vápník. Orchideje postačí hnojit jednou za měsíc, častěji jen velmi zřídka. Pokud byste hnojili až příliš často, popálíte kořeny a rostlině ublížíte. Když nebudete hnojit vůbec, je možné, že nepokvete.

Zálivka

Vyvarujte se přelévání, orchideje přímo nesnáší trvale zvlhčenou půdu. Ideální je voda dešťová, nebo alespoň měkká. Pokud nemáte k dispozici ani jedno, vodu z kohoutku převařte a po vychladnutí můžete zalévat. Častou začátečnickou chybou při pěstování orchidejí je rozprašování vody přímo na rostliny. Když je v bytě na listech voda moc dlouho, může to zapříčinit rozvoj houbových chorob. Jinak ale platí, že rostlinky mají rády vysokou vlhkost vzduchu. Udržujte ji alespoň na 60 – 80 %. Pokud chcete zvýšit vlhkost dlouhodobě, zkuste odpařovač, velkou mísu s vodou nebo fontánku.

Světlo

Zkontrolujte listy, abyste poznali, zda má orchidej dostatek slunečního světla. Pokud jsou tmavé, znamená to, že rostlina nemá dostatek světla. Načervenalé nebo žlutohnědé listy značí nadbytek. Orchidejím, které nepotřebují příliš světla ( Paphiopedilum, Phalaenopsis, a Oncidium) se daří na severním nebo východním parapetu. Těm, které jsou na světlo náročnější (Cattleya, Dendrobium, a Vanda) vyhovuje západní nebo jižní stanoviště. Orchideje milují místa na okenním parapetu za záclonou nebo žaluziemi. Získají tak nepřímé světlo.

Přesazování

Velmi opatrně rostlinu vyndejte, abyste nepoškodili kořeny. Odumřelé a uschlé části odstřihněte, vložte květinu do nového substrátu a dobře ji ukotvěte. Pak ji zalijte nebo dejte do kbelíku s vodou. Různé druhy potřebují přesazovat různě často. Dendrobium, Miltonia, Paphiopedilum a Phalaenopsis (a jejich hybridy) každoročně. Cattleya, Dendrobium, Oncidium, Odontoglossum (a jejich hybridy) každé dva roky, a Vanda a Cymbidium jednou za tři roky.

Péče po odkvětu

Po odkvetení můžete stonek odstříhnout nebo nechat být. Některé druhy, jako třeba Phalaenopsis nebo Paphiopedilum mohou z jednoho stonku vykvést opakovaně, květy už ale nebudou tak bohaté. Pokud budete zastříhávat, a máte jeden z výše uvedených druhů, udělejte to u nejbližšího rozšíreného stonku. U většiny ostatních orchidejí (Cymbidium, Vanda, Oncidium, Cattleya, Cambria, Zygopetalum) se odkvetlý stonek zastřihuje co nejblíže spodku rostliny.

Vypěstujte si nenáročnou dracenu

Vypěstujte si levanduli

Zpět na seznam rostlin