bazalka1
Úvod » Pěstování bazalky doma, venku, ze semínek

Pěstování bazalky doma, venku, ze semínek

 

Kdo by neznal bylinku, která má mimořádně univerzální využití? Tlumí křečové bolesti, zlepšuje trávení, harmonizuje peristaltika, působí proti nadýmání, protizánětlivě i mírně antibioticky. Je vhodná při nespavosti a migréně. Velký význam má také v gastronomii. Tvoří základ italské kuchyně, a často v receptech doprovází rajčata, pizzy, těstoviny, ryby, saláty. Dopřejte bazalce hodně tepla, světla a vody, a těšte se z její nezaměnitelné vůně!

Doma ze semínek

Také jste si přinesli bazalku v květináči ze supermarketu a mysleli, že nějakou dobu vydrží? Zkušenost spousty lidí je však opačná. Vypěstujte si ji třeba v bytě sami a úplně od semínka. Není to žádná věda, a můžete ji mít takřka celoročně.

Substrát a zálivka

Pořiďte si bylinkový nebo univerzální substrát. Do květináče s tímto substrátem pak zasejte cca 10 až 15 semínek a lehce zatlačte prstem. Teď to důležité – zálivka. Do té doby, než semínka vyklíčí, kropte je rozprašovačem, aby se mohla v klidu usadit, a voda je nevyplavila. Jakmile uvidíte malé rostlinky, můžete zalévat. Nikdy ne však na listy nebo na substrát, ale do odtokové misky. Vyhnete se tak plísni. Bazalka potřebuje hodně vody, a tak zalévejte přibližně každé dva dny.

Umístění a následná péče

Vhodné je světlé a teplé stanoviště, květináč tedy položte na parapet okna orientovaného na jih, jihovýchod, nebo jihozápad. V kuchyni se jí asi moc dařit nebude, jelikož nemá ráda změny teplot, změny vlhkosti vzduchu, a průvan. Vytvořte jí stálé podmínky.

Abyste měli rostlinku hezky rostlou, můžete ji zaštipovat. Tedy až bude vysoká tak, že bude mít alespoň dvě až tři patra listů, to vrchní patro uštípněte. Tím docílíte rozvětvení, a po čase se objeví nové větvičky, které budou vyrůstat z nižších pater.

Na zahradě

Můžete semínka zasít rovnou do záhonku, nebo si raději rostlinku předpěstovat doma. Při přesazování ji pak chyťte pod listy a zlehka ji vytáhněte, přitom dávejte pozor na kořínky, abyste je nepoškodili. Na záhonek přesazujte až koncem května, protože jinak by jí mohly ublížit přízemní mrazíky. Nejvhodnější je umístění vedle rajčat, neboť jí vyhovuje stejně bohatá půda a pravidelné zalévání, bazalka navíc vylepšuje chuť a růst rajčat.

Platí tu stejná pravidla jako při pěstování doma: bazalka nemá ráda změny teplot, průvan a změny vlhkosti. Zalévejte výhradně ke kořenům, v záhonu to znamená na hlínu, a dávejte pozor, ať nekropíte listy. Nejlépe je bazalku pěstovat jako jednoletou rostlinu. Necháte-li si 2-3 rostlinky vykvést, stačí po odkvětu vydrolit semínka a můžete na jaře sít nanovo.

Na balkoně

Pokud si chcete udělat bylinkovou zahrádku na balkoně, nejprve se podívejte, kam ho máte orientovaný. Některé bylinky snesou i stín či polostín, ale bazalka potřebuje hodně tepla, světla, a tedy orientaci ideálně na jih, nebo jihozápad a jihovýchod. Předpěstujte si ji ze semínek, a stejně jako při přesunu do záhonku, vyčkejte s přemístěním bazalky na balkon na konec května.

Ať už budete bazalku pěstovat doma nebo venku, stále platí zalévat, zalévat, a ještě jednou zalévat! Zapomenete-li, sama vám dá svými svěšenými lístky nedostatek vody najevo. Pokud vám naroste velká zásoba, zkuste třeba velmi jednoduché domácí pesto!

Tipy a rady jak pěstovat bylinky

Vypěstujte si doma avokádo

Mějte vždy po ruce přírodní antibiotikum