hlíva ústřičná
Úvod » Pěstování hlívy ústřičné nejen na pařezu, či doma na slámě

Pěstování hlívy ústřičné nejen na pařezu, či doma na slámě

 

Tato dřevokazná houba byla donedávna považována jen za chutnou surovinu. Je vynikající do polévek a omáček, dobře chutná i konzervovaná v různých nálevech a kombinacích se zeleninou. Výzkumy ukázaly, že je také nesmírně zdravá. Mimo jiné příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje odolnost proti infekcím, zvyšuje i tvorbu červených krvinek mimo kostní dřeň. Má protizánětlivé účinky, působí také proti virovým, bakteriálním a plísňovým chorobám.

Na pařezu

Hlívou můžete naočkovat pařez jakéhokoliv listnatého stromu na zahradě. Je to navíc snadná cesta k likvidaci pařezu, pokud se ho chcete zbavit ekologickou cestou, a nechce se vám jej pracně vykopávat. Do pařezu vyvrtejte otvory o průměru 10 mm. Budete potřebovat násadu hlív, prodávanou v dřevěných kolících, které do otvorů zasunete. Můžete rovněž koupit samotné podhoubí, které se aktivuje smícháním s vodou. Vzniklou směs nechejte den nebo dva odpočívat, a poté ji vetřete do předem vyvrtaných otvorů v pařezu. Naočkovaný pařez nesmí zaschnout. Můžete ho zalévat, nebo ho pro jistotu zakrýt pytlem z umělé hmoty, který vytvoří ideální mikroklima. Při optimální teplotě proroste houba do dřeva za dva až tři měsíce, a objeví se první plodnice – nejhojněji budou rašit na podzim.

Na špalku

Pokud na zahrádce nemáte pařez, naočkujte špalek. Špalky nařezané z čerstvě pokácených listnáčů (průměr 15 až 20 cm a délka asi 50 cm) se naočkují trouchnivým dřevem, na němž již hlíva roste, nebo koupenou sadbou. Očkujte stejně jako u pařezu do vyvrtaných otvorů, anebo na řeznou plochu, kterou přikryjte slabším odřezkem dřeva. Špalky přesuňte do teplého a vlhkého místa (optimum 25 °C, relativní vlhkost vzduchu 90 – 100 %) a uložte do igelitového pytle. Poté, co houba dřevem proroste (poznáte podle začínajícího bílého povlaku), pytel sejměte a spodní řeznou plochou špalek zakopejte do země. Polovina by měla zůstat nad zemí. Vhodné je stinné místo, například pod stromem. Podle potřeby zalévejte. První úroda bývá až další rok. Podhoubí potřebuje spoustu času, aby se dřevem pořádně rozrostlo, zesílilo a mohlo vytvářet plodnice. Podhoubí však ve dřevě přezimuje, a pokračuje tak v růstu i v dalších letech.

Na slámě

Jestli máte balkon, máte napůl vyhráno. Dál budete potřebovat slámu a velký průhledný igelitový pytel. Uvařte vodu, ideálně zavařovací 30litrový hrnec, a napěchovanou slámu v pytli s ní zalijte. Pytel zavažte a nechte slámu pařit. Až vystydne (obvykle druhý den), odstřihněte jeden spodní roh a nechte přebytečnou vodu vytéct. Slámu naočkujte zrnitou sadbou, mělo by vám stačit 0,7 l balení. Sadbu rozdrobte na malé hrudky a promíchejte přímo v pytli se slámou. Pytel uzavřete přes kus vaty, která umožní rostoucímu podhoubí dýchat, a uložte jej na místo s teplotou asi 20 °C po dobu čtyř až šesti týdnů. Podhoubí se bude krásně rozrůstat, až bude pytel celý bílý. Potom jej přesuňte do chladnějšího prostředí, zhruba 15 °C, kde se začnou vytvářet plodnice. V závěrečné fázi udělejte do pytle rovnoměrně po celém obvodu šest až osm děr, kterými následně houby porostou. To by mělo trvat zhruba dva týdny.

Na substrátu

Pro rychlé a kvalitní pěstování si pořiďte speciální lisovaný substrát (určený pro konkrétní druh houby) zabalený v igelitu. Zajistěte teplotu mezi 20 a 25 °C, při které by mělo podhoubí prorůst celým substrátem zhruba za dva týdny. Teplota substrátu by neměla přesáhnout 29 °C. Až podloubí proroste, přemístěte igelit do chladnějšího prostředí, odstřihněte vršek a pokryjte ho rašelinou. Ta obvykle bývá součástí koupené sady. Zalévejte tak, aby byl substrát stále vlhký, nikoliv přemokřený. Při správném pěstování můžete sklízet za 1 – 2 měsíce. Pokud chcete proces urychlit, sežeňte si předpěstovaný substrát, ve kterém je podhoubí už částečně prorostlé.

Co vše ještě pěstovat doma?

Jaké další houby si můžete vypěstovat?

Vypěstujte si vlastní chutný česnek

Zpět na seznam rostlin