balkon
Úvod » Co se dá pěstovat na balkoně a jak? Bylinky, zelenina i ovoce.

Co se dá pěstovat na balkoně a jak? Bylinky, zelenina i ovoce.

 

Využijte prostor

Nemáte zahradu, a balkon není zrovna prostorný? To vám nemusí zabránit v pěstování nejrůznějších bylinek, nebo třeba zeleniny. Buďte kreativní a vytvořte si patra. Můžete použít například různé stoličky, poličky, schůdky, či závěsné květináče. Zkuste třeba zahrádku z palet. Využijte jakýkoliv možný volný prostor, zábradlí, stěny…Myslete ovšem na to, že balkon snese jen určitou zátěž.

Světlo nebo stín?

Vhodné rostliny vybírejte podle toho, na jakou stranu máte balkon orientovaný, a jestli na něj jde světlo, nebo je spíš ve stínu. To je základní pravidlo, které určuje, co na vašem balkoně lze pěstovat, a co ne. Najde se ovoce, zelenina, květiny i bylinky, které se dají pěstovat ve stínu, ale většina potřebuje slunce. Jižní orientace je vhodná zejména pro teplomilnou zeleninu typu lilek, paprika, rajčata a pro středomořské bylinky. Na severní straně zvládnete z bylinek mátu, meduňku, petrželku nebo pažitku.

Nádoby

Můžete použít v podstatě cokoliv. Truhlíky třeba na bylinky, květináče různých velikostí na květiny, či zeleninu. Nejčastěji bývají používány klasické hliněné, které jsou dobře prodyšné, nebo plastové, které jsou lehké (oceníte při manipulaci a nebudete příliš zatěžkávat konstrukci balkonu) a snadno se udržují. V každém případě musí mít otvor pro odtok vody. Pokud máte s pravidelnou zálivkou problémy, pořiďte si samozavlažovací květináče nebo truhlíky. Zabezpečují květinám dostatečný přísun vody, zabraňují přemokření substrátu a umožňují volný pohyb vzduchu ke kořenům. Hodí se pro celou řadu pokojových i balkonových rostlin, ať už jde o letničky, trvalky, nebo drobné ovoce, zeleninu či houby. Nedoporučují se pouze pro suchomilné a sukulentní rostliny, logicky díky své potřebě minima vody. Na trhu je již nepřeberné množství druhů, tvarů, velikostí a barev samozavlažovacích nádob, takže si každý najde podle svého vkusu a potřeby to pravé.

Substrát a hnojivo

Cenově nejvýhodnější je koupit největší balení substrátu. Dá se pořídit pro konkrétní druhy vámi zvolené rostliny, nebo univerzální. Důležité je, aby dobře nasával vodu. Můžete jej doplnit pískem nebo perlitem (který zeminu odlehčí), a kompostem (ten dodá potřebné živiny). Kupte zároveň i hnojivo pro balkonové rostliny (nebo jen pro vámi pěstovaný druh), budete ho potřebovat v každém případě. Rostliny, které nejsou v zemi, z ní nemohou brát přirozeně živiny, a jsou tak zcela závislé na naší péči. Pro začátek vám bude určitě stačit některé z univerzálních tekutých hnojiv, která se smíchají buď se zálivkou a následně aplikují na povrh zeminy nebo přímo na listy formou postřiku.

Rajčata na balkoně

Rajčata patří k nejvděčnějším rostlinám, které vydrží prakticky cokoliv, potřebují ovšem dostatek slunce a vody. Nejlépe se jim bude dařit na balkoně s orientací na jih nebo západ, navíc zakrytým střechou.

Ředkvičky na balkoně

Ředkvičky musejí vyrůst rychle, aby byly šťavnaté a jemné. Pokud rostou pomalu, mají sklon k dřevnatění. Bude se jim dařit na slunném místě. Zalévejte je pravidelně, ale menšími dávkami, aby je nenapadly plísně a hniloby.

Bylinky na balkoně

Vytvořte pro bylinky podmínky podle toho, jaké mají nároky na světlo a zálivku. Pokud máte balkon situovaný na severní straně, pěstujte pažitku a petrželku. Na jakékoliv jiné straně, kde je více světla, máte možností mnohem více.  Můžete také kombinovat více druhů v jednom truhlíku či květináči.

Jahody na balkoně

Když chcete pěstovat ovoce na balkoně, pak určitě jahody. Skvěle se k tomu hodí převislé odrůdy, které plodí na dlouhých šlahounech, takže je můžete vysadit do truhlíků či závěsných nádob, kterými ušetříte místo. Pro úspěšný růst plodů se musí šlahouny zastřihnout za třetí odnoží. Na zimu je třeba šlahouny odstřihnout úplně. Je potřeba dostatečná zálivka a hodně sluníčka.

Levandule na balkoně

Levanduli umístěte na teplé slunné místo. Ideálně na jižní stranu, přímo do horkého slunce. Čím více slunečních paprsků na ni bude dopadat, tím voňavější budou její květy. Na zimu květináč přesuňte dovnitř nebo alespoň přikryjte proti promrznutí. Dejte pozor na dávkování zálivky, levandule nesnáší přelití.

Marihuana na balkoně

Ideální je pro marihuanu zasklený balkon na jižní straně, můžete zkusit i jihozápad. Jedná se o světlomilnou rostlinu, která se při pěstování doma často nasvěcuje umělým osvětlením. Na jinam orientovaném balkoně, kde je světla mnohem méně se tedy pěstování nedoporučuje.

Máte balkon ve stínu?

Nemáte balkon? Pěstujte v bytě!

Už víte, jak správně zalévat?

 


 

Fotogalerie