rýmovník
Úvod » Pěstování rýmovníku – mějte stále po ruce lék na nachlazení

Pěstování rýmovníku – mějte stále po ruce lék na nachlazení

 

Tato zázračná bylina, jejíž vůně připomíná směs eukalyptu, kafru, meduňky a mentolu, je zázračným a levným lékem na rýmů a nachlazení. Rýmovník se dá velmi snadno a navíc celoročně pěstovat doma. Pokud vás trápí nachlazení, bolesti v krku, ucpaný nos nebo zánět vedlejších nosních dutin, můžete listy z rýmovníku žvýkat nebo si z nich uvařit čaj.

Pro lepší dýchání stačí k rýmovníku, respektive lístkům byliny rozdrobených v rukách, přivonět. Sloučeniny obsažené v bylince silně podporují vykašlávání a vylučování hlenu z dýchacích cest. Silice odpařující se z rýmovníku odpuzují mouchy, komáry, a jiný hmyz.Listy se také používají k ochucení masa a zeleninových pokrmů, sušené se přidávají do polévek.

Světlo a teplo

Rýmovník má rád dostatek světla, na polední žár ho ale nedávejte. V pokojových podmínkách snáší všechna umístění, ideální je však východní nebo západní okno, kam část dne svítí sluníčko. Rozhodně se vyhněte průvanu, riziko je hlavně na podzim a v zimě, kde je citlivá na nastydnutí od otevřeného okna při větrání. Jinak postačí normální pokojová teplota. V létě se ovšem nemusíte bát a rýmovník můžete klidně přemístit na balkon, terasu nebo do zahrady. Pobyt na letním počasí mu svědčí a díky němu se nádherně rozroste.

Zálivka

Zálivku rostlině dopřejte tehdy, je-li povrch zeminy suchý. Na přelití je rýmovník velmi citlivý a začne chřadnout a odcházet. Lépe snáší sucho než přílišné vlhko. Při zimování zálivku snížte na minimum a ideálně rostlinu přesuňte do místnosti s teplotou kolem 15 °C.

Přesazování

Rýmovník je vhodné každé jaro přesazovat, ideálně v březnu nebo v dubnu. Mladé bylinky můžete přesazovat klidně i dvakrát do roka. Bylina má ráda prostor, proto větším květináčem nic nezkazíte. Co se hlíny týče, vhodné je použít propustnou zeminu s větším podílem písku. Květináč musí mít odtokový otvor a jeho dno je vhodné vysypat drenáží nebo kamínky.

Rozmnožování a zaštipování

Rýmovník se snadno množí výhonky, které po umístění na nějaký čas do vody velmi rychle zakoření. Stejně tak je můžete rovnou zapíchnout do propustné zeminy s obsahem písku. Nebojte se zaštipovat vrchní výhony, rostlinka bude více košatět.

Zpět na seznam rostlin

Co vše pěstovat doma?

Nejlepší pokojovky