oregano1
Úvod » Pěstování oregana doma i venku

Pěstování oregana doma i venku

 

Pod názvem oregano si každý představí oblíbené koření. Víte, že je to také léčivá bylina známá jako dobromysl? Pochází ze Středomoří, dorůstá výšky až 80 cm při kvetení, a roste u nás od nížin až do hor na slunečných stráních, pasekách a skaliskách. Pro své starorůžové květy je i okrasou na zahradách, lákající motýly a včely. Vypěstujte si oregano doma v květináči, nebo venku na zahradě. Není to vůbec nic složitého.

Stanoviště a substrát

Nejvhodnější je lehký, propustný, hlínito-písčitý pěstební substrát. Semena dobromysli začněte vysazovat ven na počátku jara. Počítejte však s tím, že jejich klíčení je zdlouhavé. Jednodušší je koupit ve specializované prodejně sazenice. Důležité je, aby dobromysl měla dostatečné světlo a teplo. Na zahradě jsou vhodnými stanovišti pro pěstování dobromysli kraje záhonů, obruby a nejlépe skalky.

Zálivka a hnojení

Zalévejte odstátou vodou o pokojové teplotě, kterou nalijte do misky a nechte vsáknout do půdy. Ta musí být stále vlhká. Pozor však na přelití, oregano může shnít. Hnojte v době vegetace pravidelně jednou za 14 dní tekutým hnojivem naředěným s vodou.

Jak správně zalévat

Péče

Pravidelným zaštipováním zabráníte kvetení a umožníte, aby se dobromysl ještě více rozvětvila. Před zimou ji ostříhejte zhruba na třetinu původní velikosti. Na zimu bylinku přesuňte na místo, kde je stabilní teplota nad 10 °C a dostatek světla. Omezte zálivku a nehnojte. Na jaře důkladně prostříhejte a zbavte suchých větviček.

Tip: Dodržujte pravidelné sklízení, odplevelujte a prokypřujte půdu v okolí rostliny. Pokud se nebudete dobromysli věnovat, rozroste se vám rychle po celém záhoně. Pokud se vám nechce ji krotit, vysaďte si ji rovnou do truhlíku nebo květináče.

Spousta zajímavostí o oreganu

Využití

Dobromysl se stala neodmyslitelnou přísadou většiny jídel italské a řecké kuchyně. Nejčastěji se přidává do omáček, k těstovinám, do pizzy, pečených ryb a salátů. Má pozitivní vliv na lidskou psychiku a dobrou mysl. Dobře působí při depresích, proti stresu a nespavosti. Mimo jiné má detoxikační a protizánětlivé účinky.

Jak pěstovat levanduli

Máta na zahradě, balkoně i v bytě

Vypěstujte si nenáročnou pažitku

Zpět na seznam rostlin