ostružiny borůvky maliny
Úvod » Jakým rostlinám vyhovuje stín

Jakým rostlinám vyhovuje stín

 

Bylinky do stínu

Bylinky do stínu a polostinných míst můžete pěstovat na zahradě, na balkoně, nebo na oknech, která nejsou orientována na jih.

Kerblík třebule

Kerblík se často využívá v kuchyni. Jeho chuť je kořenitě nasládlá, připomínající petržel. Aby z kerblíku nevyprchalo aroma, přidává se až do hotových pokrmů. Pomáhá při snižování krevního tlaku. Je nenáročný na pěstování, lze ho pěstovat i v bytě. Roste v truhlících na balkoně a samozřejmě na zahrádce, kde se mu daří nejlépe. Kerblík setý pěstujte na polostinném stanovišti, protože na slunci ztrácí svou typickou barvu a chuť. V bytě je vhodnější pěstovat kerblík spíše na severním či východním okně.

Libeček lékařský

Libeček má své uplatnění v kuchyni i v lidovém léčitelství. Jeho listy se konzumují syrové i tepelně upravené. Jsou velmi aromatické, proto stačí do jídla přidat jen málo. Nejlépe se hodí do bramboračky a zeleninových polévek. Podporuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení a potlačuje nadýmání. Příznivě ovlivňuje funkci žlučníku, rozpouští žlučové i ledvinové kameny. Výluh ze semen libečku se podává jako žaludeční likér. Z listů (čerstvých i sušených) se připravuje čaj ulevující při dně a revmatizmu. Libeček není vhodný k dlouhodobému nadměrnému užívání, zcela vyhnout by se mu měly osoby s těžkými poruchami ledvin a těhotné a kojící ženy. Je nenáročný na závlahu, pouze při déletrvajícím suchu ho zalijte. Vhodné je slunné či polostinné místo.

Kozlík lékařský

Jeho květy nejdříve příjemně voní, později však páchnou. Typický zápach silně vábí a vzrušuje kočky, proto je někdy nazýván „kočičím kořenem“. Odvar z kozlíku se popíjí pro jeho uklidňující účinky, působí proti nespavosti a bolestem hlavy. Často se používá i kozlíková tinktura. Je určena především pro léčbu při křečových bolestech spojených s mdlobami, při žaludečních křečích a nadýmání. Kozlík můžete pěstovat venku na zahrádce, i v truhlících na balkoně. Vyhovuje mu vlhčí místo v polostínu.

Kostival lékařský

Vytrvalá léčivá rostlina, daří se jí ve vlhké půdě a polostínu. Pro léčivé účinky se sbírá kořen, a to na jaře nebo na podzim. Zkuste si doma vyrobit kostivalovou mast, která má výborné hojivé účinky. Používá se třeba na klouby, spáleniny, omrzliny, či bércové vředy.

Máta peprná

Rychle rostoucí a rozvětvující se trvalka, zcela nenáročná na pěstování. Připravují se z ní často chutné alkoholické i nealkoholické nápoje jako například mojito. Čaj z máty peprné má osvěžující a antiseptické účinky. Obsahuje mentol, který uvolňuje dýchací cesty.

Šalvěj lékařská

Velice půvabná rostlinka, která zkrášlí každý záhon či parapet. Šalvěj má desinfekční účinky, je vhodná na čaj proti bolení v krku, či k výplachům dutiny ústní při bolestech zubů.

Květiny do stínu na zahrádce

Trvalky, které snesou úplný stín:

Bergenie

Jsou mnohdy podceňované a přehlížené. Jejich pěstování, vzhledem k větším listům, vyžaduje dostatek prostoru. Na druhou stranu jsou naprosto nenáročnými, stálezelenými, půdopokryvnými rostlinami, kterým se daří na slunci, v polostínu i ve stínu.

Srdcovka

Romantická trvalka, oblíbená je pro své květy, které vypadají jako malá růžovobílá srdíčka. Pozor, obsahuje jedovaté alkaloidy. Při požití je nutné vyvolat zvracení (není-li spontánní) a podat aktivní uhlí.

Škornice

Stále zelená trvalka s drobnými srdčitými listy, oddenky má rozvětvené. Roste v trsech. Kvete drobně, nenápadně, květenství má různé barvy.

Bohyška

Trvalky, které rostou skoro samy, potřebují minimální péči a zdobí zahradu od jara do podzimu, to je asi sen každého zahradníka. Existuje více než 40 druhů této rostlinky, a tak jsou k vidění různá zbarvení listů i jejich tvary. Květy bývají bílé, modré, či fialové.

Pomněnkovec

Rostlina pyšnící se krásnými drobnými pomněnkově modrými květy a tmavě zelenými velkými listy.

Kokořík

Na obloukovitě zahnutých lodyhách nese svěšené bílé zvonkovité květy. Podle druhu dorůstá do výšky 25 cm – 120 cm. Méně nápadná trvalka, která vynikne solitérně pod keři či stromy.

Barvínek

Asi 25 cm malý, půdopokryvný keřík, nejčastěji s modrofialovými květy. Hodí se také do skalek nebo do různých nádob.

Mochnička

Poměrně nenáročná rostlinka, která nemá ráda příliš vlhko a rychle se rozrůstá. Netrpí na žádné choroby a nenapadají ji škůdce. Sytě žluté kvítky ve tvaru misky jsou asi 1,5 cm velké a skládají se z pěti okvětních plátků vejčitého tvaru, jejichž střed zdobí „fontána“

Zelenina do stínu

V plném stínu, který je způsoben budovami a pevnými body v zahradě, a světlo se tam vůbec nedostane, není možné vypěstovat zdravou zeleninu. Pokud ale aspoň několik hodin sluníčko na místo zasvítí, můžete u těchto druhů získat kvalitní úrodu:

5–6 hodin slunce: brokolice, zelí, květák, kapusta, růžičková kapusta

4–5 hodin: fazole, mrkev, celer, petržel, pastinák, řepa, hrášek, ředkvičky

3–4 hodin: rukola, salát, kapusta, špenát

2 hodiny: asijské druhy listové zeleniny a salátů

Ovoce do stínu

Zastíněná místa nejsou pro ovocné dřeviny vhodná, neboť ovoce hůře dozrává a není tak chutné. Dařit se bude spíše drobnému ovoci, zkusit můžete kanadské borůvky, ostružiny, maliny, a jahody.

Pokojové rostliny do stínu

Pokud máte okna například na sever, nebo máte okna malá a v bytě málo světla, vyberte si takové pokojové rostliny, které se spokojí i se stínem a polostínem. Musíte ale vědět, že tyhle vám nepokvetou.

Difenbachie – až dvoumetrová jedovatá rostlina zvládající polostín

Netík – dorůstá do výšky až 40 cm a daří se mu ve stínu a polostínu

Tchýnin jazyk – velmi skromná rostlina snášející lehký polostín

Zelenec – odolný a nenáročný, vhodný pro začínající pěstitele

Dracena – taktéž velmi odolná a nenáročná, dejte akorát pozor, abyste ji nevystavili průvanu

Zamiokulkas – krásná a elegantní rostlina, postačí ji zalít pouze 1x za 14 dní

Fíkus – dorůstá od 30 centimetrů až do dvou metrů, špatně snáší změny prostředí

Lopatkovec – patří k takzvaným čističkám vzduchu, doporučuje se proti tabákovému kouři

Nejlepší květiny do bytu

Květiny na balkon ve stínu

Pokud máte balkon orientovaný na sever, nebo je v plném stínu, zkuste netýkavky, fuchsie, lobelky, malé begonie s vláknitými kořeny, kapradiny, břečťan.

Orientace na východ či západ, nebo balkon v polostínu bude dělat dobře petúniím, vitálkám, ostruhatkám, vějířovkám, nebo třeba australským sedmikráskám.

Co a jak pěstovat na balkoně?

Už víte, jak správně zalévat?

Troufnete si na orchidej?


 

Fotogalerie