avokádo
Úvod » Pěstování avokáda doma, ve vodě a z pecky

Pěstování avokáda doma, ve vodě a z pecky

 

Avokádo neboli hruškovec přelahodný, je exotické ovoce pocházející ze Střední Ameriky. Pro lidský organismus má mnoho prospěšných látek, a díky své chuti je velmi oblíbenou ingrediencí mnoha pokrmů. Zkuste některý z osvědčených receptů.

Jak pěstovat avokádo z pecky ve vodě

Měli byste vědět, že pravděpodobnost, že vyroste na vámi vypěstované rostlině plod, je v našich podmínkách velice nízká. Museli byste pěstovat naroubovanou vhodnou odrůdu. Počítejte tedy spíše s rostlinou pro dekorativní účely.

Prvním důležitým krokem je výběr správného avokáda v obchodě. Plod musí být zralý, což zjistíte nejlépe pohmatem. Měl by být mírně měkký a pružný. Doma pak avokádo podélně rozřízněte, a dejte pozor, ať nepoškodíte pecku. Tu vyjměte z dužiny a pečlivě očistěte. Nyní se rozhodněte, zda zkusíte variantu s ponořením do vody. Do spodní třetiny širší části pecky zapíchněte párátka rovnoměrně po obvodu tak, aby se o ně dala pecka zachytit za okraje sklenice s vodou. Do sklenice dejte tolik vody, aby se byla pecka jednou třetinou ponořena. Vodu obden vyměňujte. Po několika týdnech se objeví stonek, a v tu chvíli semeno zasaďte do květináče. Horní polovina bude vyčnívat ze zeminy. Následně pečujte o rostlinu běžným způsobem, jako o ostatní pokojové rostliny.

Jak pěstovat avokádo z pecky v hlíně

Pokud se vám zdá uvedený způsob zbytečně komplikovaný, očištěnou pecku (nepoškozenou, nepropíchanou a nenaříznutou) zatlačte špičkou nahoru necelé tři centimetry do kvalitního propustného substrátu. Květináč dejte na teplejší místo a pravidelně zalévejte. Poté, co avokádo začne růst, umístěte jej na světlé místo při pokojové teplotě (cca 22°C), zalévejte dvakrát týdně (v zimě omezte).

Stanoviště a substrát

Avokádo vyžaduje slunné až polostinné stanoviště a propustnou lehce kyselou půdu obohacenou o vápník. Pěstební substrát si připravíme smícháním rašeliny, písku, kompostu a zeminy v poměru 1:1:2:1. Avokádo je náročné na teplotu. V době vegetace by se měla pohybovat mezi 24 až 27°C, proto je vhodné jeho pěstování v poloteplých sklenících nebo ve světlých bytech. Po objevení prvních lístků stačí průměrná pokojová teplota. V létě můžete umístit pod stromy na zahradu, pozor na přímé slunce.

Avokádo je nutné opylovat pomocí štětečku, a podporovat větvení rostlin řezem. Pokud se vám zadaří, plod se objeví zhruba po šesti letech.

Vypěstujte si Aloe vera

Vypěstujte si ananas

Zpět na seznam rostlin