pažitka1
Úvod » Pěstování nenáročné pažitky doma i na balkoně

Pěstování nenáročné pažitky doma i na balkoně

 

Pažitka, nebo také šnytlík, je zelenina pocházející ze Středomoří. Je velmi odolná, ve volné přírodě roste v Evropě, v Asii, Severní Americe, na Sibiři i na Kamčatce. U nás jsou pro ni typická vysokohorská prameniště v Krkonoších a v Hrubém Jeseníku. Pažitka roste i v nížinách, podél řek Labe, Vltavy, Berounky i Sázavy. Jedná se o nenáročnou rostlinku, kterou si bez problému vypěstujete i doma za oknem.

Ze semínka doma v květináči

Semena pažitky se vysévají nejčastěji v březnu, případně v dubnu do květináče s kvalitní, prokypřenou zeminou. Nejvhodnější je propustný, hlínitopísčitý pěstební substrát, který je dobře zásobený živinami a má vyšší obsah vápníku. Do pěstebního substrátu je vhodné přidat také jeden díl perlitu, který jej provzdušní. Na povrchu květináče udělejte malou jamku a vložte několik semínek. Jemně zasypte, zalijte a umístěte na slunné a teplé místo, aby mohla semena vyklíčit. Po vyklíčení nádobu přesuňte tak, aby nebyla na přímém slunci, vhodné místo pro pěstování pažitky je v polostínu.

Aby pažitka v bytě rostla celou zimu, je nezbytné ji zalévat a hlavně sestříhávat. Nestříhejte však příliš nízko zeminy, aby nezačala rostlinka zasychat. Ideální je ponechat výšku alespoň 7 cm. Pokud nať hned nespotřebujete, uložte ji do ledničky ve vlhkém ubrousku. Podobně jako kopr lze i pažitku dobře zamrazit.

Na balkoně v truhlíku

Pažitka by měla zvládnout i severní orientaci balkonu, protože má ráda polostín. Pokud budete na balkon dávat již předpěstované rostlinky, měli byste je nejprve otužovat, a to tak, že je budete po dobu deseti dní umisťovat na balkon, ale na chladnější noc je znovu vezmete dovnitř. V opačném případě můžete vysévat semínka rovnou do květináče či truhlíku na balkon, vhodná doba je po zmrzlých, tedy v půlce května. Samozřejmě se orientujte podle aktuální situace počasí. Pokud semínka vzejdou a jsou hlášeny mrazíky, tak je raději schovejte na noc domů. Pažitka je jednou z mnoha, které se hodí pro malou bylinkovou zahrádku přímo na vašem balkoně.

Zálivka a hnojení

Nejnáročnější a také nenáchylnější je pažitka na množství a četnost zálivky. Vhodné je zalévat často, odstátou vodou pokojové teploty do misky. Nadbytečná zálivka ale také škodí, proto je nutné zajistit dobré odvodnění.

V létě pažitku hnojte jednou za čtrnáct dní doporučenou dávkou speciálního tekutého hnojiva (nejlépe organického), které zředíte ve vodě. Uvidíte ale sami, možná to vůbec nebude nutné.

Využití

Pažitka obsahuje hodně vitaminů a minerálů, zvláště B2, C, vápník a draslík. V kuchyni je to pravý zázrak, protože může nahradit sůl, a má i cibulové aroma. Ochutit jí můžete třeba ryby, polévky nebo omáčky. Svojí jemnou štiplavostí skvěle dochutí pomazánky, saláty nebo šťouchané brambory. Pažitka podporuje trávení, snižuje krevní tlak a ovlivňuje chuť k jídlu.

Zpět na seznam rostlin

Jak pěstovat bylinky

Vypěstujte si petržel kořenovou i naťovou

Jakým rostlinám vyhovuje stín