marihuana
Úvod » Pěstování marihuany ve skleníku i doma

Pěstování marihuany ve skleníku i doma

 

Konopí se pro své výrazné léčebné účinky používalo už před mnoha stoletími. Má protizánětlivé, hojivé, analgetické, antibakteriální i antivirální účinky. Pomáhá při průjmu, roztroušené skleróze, kapavce, revmatismu či epilepsii. Psychoaktivní (a léčebný) efekt způsobuje obsah farmakologicky účinných látek, především pak delta-9-tetrahydrokanabinolu (THC), kanabidiolu (CBD), kanabichromenu (CBC), kanabinolu (CBN) a dalších. Pěstování a přechovávání marihuany není v České republice legální.

Semínka

Semínka můžete sehnat ve dvou zásadně odlišných formách. Normální semínka jsou levnější, protože je pravděpodobné, že ze všech zasazených vyroste 50 % samčích. Z těch se marihuana nezískává, naopak se trhají, aby neoplodnili samičí květy. Druhá forma semínek jsou tzv. feminizovaná semínka, která jsou geneticky upravená, a je tak vysoká pravděpodobnost, že ze všech zasazených vyrostou samičí rostlinky.

Klony

Začínáte-li s pěstováním a bojíte se, že vám semínka nevyklíčí, nebo chcete-li mít úrodu co nejdříve, nejlepší možná varianta je obstarat si sazenice, takzvané klony. Pěstují se řízkováním z velké mateční rostliny, což je kytka samičího pohlaví udržovaná v neustálém růstu. Budete mít navíc stoprocentní jistotu, že vám vyrostou pouze samičí rostliny.

Předpěstování v substrátu

Připravte si květináček se substrátem, nejlépe univerzálním na sázení, který seženete v každém zahradnictví nebo growshopu. Do substrátu vyhlubte centimetrový důlek, vložte semínko, zahrňte a ihned zalejte. Pozor na přelití, jinak semínka mohou zahnít. Květináč dejte na světlo, ideálně za okno, v teplotě do 25 °C, a udržujte substrát stále vlhký. Nanejvýš do týdne by se měly objevit malé klíčky.

Předpěstování ve vodě

Druhou nejčastěji používanou metodou je nechat semínka naklíčit ve vodě, nebo savém papíru či buničině. Připravte si odstátou vodu pokojové teploty, nejlépe dešťovou, a přidejte do ní kapičku peroxidu vodíku. Není to nezbytně nutné, ale peroxid klíčení urychluje, okysličuje vodu (živný roztok) a zároveň funguje jako dezinfekce. Vodu přelejte do skleněné misky a vložte do ní semínka. Případně dejte buničinu, savý papír nebo odličovací tamponky na misku, nechte je nasát připravenou vodou a poté vložte semínka. Překryjte je další vrstvou použitého materiálu a dejte na teplé místo. Do 24 hodin si můžete všimnout prvních puknutých semínek, do dvou dnů by většina měla vyklíčit. Pokud se tak nestane do týdne, semínka nejsou pro pěstování vhodná.

Puknuté semínko opatrně vložte centimetr hluboko do substrátu. Velmi jemně a opatrně zasypte, klíček se nesmí zlomit. Někdo nechává hlavičku semínka nad zemí.

Pěstování venku

Pěstovat venku můžete na zahradě, na balkoně, nebo třeba na palouku v lese. Jde o způsob pěstování, který si příroda reguluje sama a často díky tomu dosáhnete i lepších výsledků. Úrodu však může poškodit prudká bouřka nebo krupobití, škůdci jako šneci či housenky. Mimo jiné je zde riziko odhalení, které může skončit správním či trestním řízením.

Pěstování ve skleníku

Před výsadbou je třeba zeminu ve skleníku důkladně nakypřit, vyhnojit a odplevelit. Hnojení nejlépe obstará domácí kompost, případně kolečko hnoje. Vysazujte alespoň třípatrové předpěstované rostlinky, které mají vybudovaný nějaký kořenový bal a dokážou se zbavovat přebytečného tepla odparem vody. Ideální je skleník v dubnu odplevelit a vyhnojit a v průběhu května vysazovat. Konopí roste ve skleníku divoce a je zapotřebí mezi jednotlivými rostlinami nechávat nejméně půlmetrové rozestupy. Zalévat musíte častěji než venku, protože půda rychleji vysychá.

Pěstování doma

Na prvním místě je při pěstování konopí vždy světlo. Nejčastěji se rostlinky přisvěcují umělými zdroji osvětlení, teoreticky to však nezbytně nutné není. Pokud nemáte lampu, ovlivněte dostatek světla vhodným umístěním. Ideální místo je u okna na jižní straně. Pokud si pořídíte lampu, nemusíte se při pěstování omezovat pouze na slunečná období roku. Konopí potřebuje světlo o modrém spektru pro růst, pro květ naopak spektrum červené. Účinné a oblíbené jsou například sodíkové výbojky.

Co vše se dá pěstovat doma?

Vypěstujte si chilli papričky

Zpět na seznam rostlin