jahody1
Úvod » Pěstování jahod na zahradě, na balkoně i v bytě

Pěstování jahod na zahradě, na balkoně i v bytě

 

Jahody patří mezi nejchutnější ovoce. Jsou z většiny tvořeny vodou, a obsahují málo přírodních cukrů. Zato je v nich spousta vitamínu C, srovnatelně jako s citrusovými plody. Jahody podporují metabolismus, vylučování, působí proti vzniku žlučových kamenů, či snižují nachlazení. Zjistěte jakou péči potřebují, a vypěstujte si je sami!

Odrůda

Pokud se mluví o jahodách zahradních, existují jednouplodící, které poskytují jednu sklizeň do roka, pak stáleplodící, ty plodí v létě a znovu na podzim, a měsíční odrůdy, které kvetou a plodí od počátku zralosti prvních plodů po celou sezonu až do zámrazu. Výnosy jsou ovšem zanedbatelné, jsou to jahůdky spíš do truhlíků pro potěchu a mlsání. Mezi oblíbené patří třeba Senga Sengana, Elvíra, Florence, Selva či Sonáta.

Půda a stanoviště

Aby jahodníky bohatě plodily, potřebují středně těžkou strukturní půdu, ideálně lehce kyselou s pH kolem 5,5. Nejlepší je místo, kde předtím byla plodina hnojená chlévským hnojem, jako je zelenina či brambory. Na starém jahodišti by nahromaděné mikroorganismy vadily novým jahodám v růstu. Stanoviště by mělo být zcela slunné, vhodné jsou polohy otevřené k východu nebo na jih, v nižších polohách na západ.

Výsadba sazeniček

Při přípravě nového jahodiště nejprve půdu odplevelte, zryjte do hloubky kolem 20 centimetrů a poté do ní zapravte dostatečné množství vyzrálého kompostu, nebo speciálního substrátu pro jahody. S výsadbou jahod začněte až dva nebo tři týdny poté. Jahody můžete pěstovat ze semen nebo vysazovat sazenice. Největší výhodou  semen je to, že pěstitelům nezavlečou žádnou chorobu na pozemek, jak by se to mohlo stát u sazenic. Pokud budete sázet na jaře, úroda bude první rok malá. Vhodnější je výsadba v září.

Pokud budete sázet sazenice, vytvořte mělkou jamku, sazenici vložte tak, aby bylo srdéčko nad zemí, zahrňte zeminou a mírně přitiskněte. Než rostliny dobře zakoření, udržujte půdu dostatečně vlhkou. Po dvou týdnech přihnojte hnojivy typu NPK či cererit.

Už jste slyšeli o frigo sadbě?

Pěstování ze semínka

Jestli jste se rozhodli pěstovat ze semínka, zvolte si termín výsevu podle svého uvážení. Z lednového a únorového výsevu vypěstujete sazenice na vysazování počátkem léta. Vysadit je do půdy můžete v květnu a červnu, koncem léta přinesou první plody. Příští rok budou rodit naplno. Pokud semínka vysejete od března do května, v tomto období mají semenáčky dostatek světla i tepla, jsou pevné a plně vyvinuté. Musíte však počítat s tím, že úrodu přinesou až v následujícím roce.

Vzrůst sazenic ze semen trvá přibližně tři měsíce. Můžete to zkusit ve skleníku, ale i doma na okenním parapetu. Drobná semena potřebují na vyklíčení světlo, vysévejte je proto na povrch kvalitního výsevního substrátu a jen jemně zatlačte. Zakryjte nádobu tabulkou skla nebo fólií, aby měla semínka rovnoměrnou vlhkost po celou dobu klíčení. Budou klíčit dva až tři týdny, přičemž potřebují teplotu alespoň 20°C. Mladé rostlinky pak dvakrát přesaďte, poprvé za čtyři až šest týdnů od vyklíčení.

Následná péče a zálivka

Povrch půdy udržujte mělkou okopávkou, plevel odstraňujte ručně. Můžete mulčovat rašelinou, slámou nebo jiným vhodným materiálem. Zralé plody odštipujte nebo odstřihujte i se stopkou. Sklízejte ráno, kdy ještě není horko. Po sklizni odstraňte staré listí i podestýlku, jahody okopejte, odstraňte šlahouny s mladými rostlinkami, protože berou mateční rostlině energii (můžete je využít k množení), a záhon pohnojte.

Jahodníky potřebují v průběhu své vegetace hodně vody. Proto jim dopřejte vydatnou zálivku, asi obden, ideálně dešťovou vodou. Vhodné je zalévat na večer, kdy už slunce zapadá a na záhon začíná padat stín. Zabráníte tím „šoku“ rostlinek.

Skvělé tipy na pěstování jahod

Pěstování v bytě

Pořiďte si květináč s dírami ve dně. Můžete si koupit speciální květináče na jahody, které mají více otvorů, ale není to nutné – jahody mohou růst v jakémkoli květináči, který má dostatek hlíny a slunečního světla. Na dno květináče dejte jako drenáž keramzit. Díky němu bude voda lépe odtékat. Květináč by měl mít alespoň 35 cm v průměru. Jahody sice mají mělké kořeny, ale rostou z nich šlahouny, takže potřebují více prostoru. Důkladně rostliny zalévejte, a to vždy tak dlouho, dokud nezačne voda vytékat otvory na dně. Jahody se většinou zasazují ve formě řízků, ale můžete si je zkusit vypěstovat i ze semene. Květináč dejte na slunné místo, v zimě je umístěte k radiátoru.

Na balkoně

Pro pěstování na balkoně se nejvíc hodí převislé odrůdy. Chybu neuděláte pěstováním v samozavlažovacích truhlících či závěsných koších. Vyzkoušená odrůda jahod do truhlíku je Rujana. Tyto jahody chutí, vůní, a bohužel trochu i velikostí připomínají lesní jahody. Velkou výhodou je nenáročnost této odrůdy, výrazná odolnost vůči plísním a slunečnímu úpalu a při dobré půdě i vysoký výnos. Další velmi vhodnou odrůdou jahod pro pěstování v truhlíku je odrůda Temptation. Tento druh má trsy s květy a plody na dlouhých výhonech, a patří mezi převislé jahody. Začíná plodit na začátku června a podle počasí vydrží obyvkle až do začátku září. Plody jsou výrazně větší než u odrůdy Rujana, nejsou ale tak aromatické a chuťově výrazné.

Co dalšího pěstovat doma?

Vypěstujte si citroník

Mango doma z pecky

Zpět na seznam rostlin