paprika
Úvod » Pěstování paprik ze semínek na záhoně i na balkoně

Pěstování paprik ze semínek na záhoně i na balkoně

 

Paprika pochází z tropické Střední Ameriky. Jedná se o teplomilnou zeleninu, velice oblíbenou pro své mnohostranné využití. Díky neobyčejně vysokému obsahu antioxidačních vitamínů (A a C), které chrání buňky před mutagenními účinky karcinogenů, přispívá konzumace papriky k prevenci rakoviny. To platí zejména pro nádory trávicích orgánů (žaludku a tlustého střeva). Červená paprika dokonce obsahuje téměř čtyřikrát více vitamínu C než citrony. Existuje mnoho kultivarů různých velikostí, tvarů i barev. Pěstovat můžete papriky sladké (či mírně pálivé) nebo pálivé chilli papričky.

Výsev

Pokud se rozhodnete nekupovat předpěstované sazeničky, protože chcete pěstovat ze semínka, začněte s výsevem v polovině ledna či v únoru. Budete potřebovat výsevní substrát, který prolijte, aby se k semínkům dostala patřičná vlhkost. Na povrch vložte semínka paprik a zasypte jemnou vrstvičkou substrátu. Rozprašovačem ještě substrát zvlhčete a nádoby se semínky přikryjte fólií, aby se zde lépe drželo stálé a vlhké prostředí. Po založení výsevu udržujte teplotu okolo 25 °C.

Tip: Nádoby položte na dřevěné prkýnko a společně umístěte na radiátor nebo jiné vyhřívané místo.

Vysévat můžete také do tzv. jiffů, neboli rašelinových tablet.

Přesazení

Až se rozvinou první pravé lístky, můžete mladé rostlinky přesadit do kelímků nebo sadbovačů, kde budou růst až do přesazení na finální stanoviště, které proveďte v polovině května.

Na záhoně

V polovině května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, přesaďte tedy papriky do země, pokud je chcete pěstovat na zahrádce. Vyberte jim teplé a světlé místo v závětří, a sázejte v rozestupech 40 – 60 cm. Tři týdny před výsadbou je připravený záhon vhodné přikrýt černou mulčovací fólií, která napomůže prohřátí půdy. Můžete ji nechat na záhoně i nadále, a sazenice vsadit do otvorů v ní vystřižených. Fólie bude udržovat teplo a bránit plevelům. Dopřejte paprikám dostatek tepla. Pomůže vám přikrytí lehkou bílou netkanou textilií, která skvěle poslouží i jako ochrana před mrazíky. Záhonek s paprikami průběžně zbavujte plevele a můžete rostlinám poskytnout i oporu, aby se nezlomily.

Ve skleníku

Teplé skleníkové klima paprikám svědčí a plodů se dočkáte dříve. Rostliny jsou zde chráněny před deštěm, a nenapadají je tedy houbové choroby. Objevit se ale mohou svilušky.

Na balkoně

Ideální je, pokud máte balkon či terasu orientovanou na jih, kam po většinu dne svítí slunce, případně nádoby umístěte k jižní stěně domu. Tam nejenže budou mít papriky dostatek slunce, ale navíc se bude od stěny domu odrážet teplo, které na ně bude sálat. Kvetoucími rostlinami alespoň jednou za dva dny zatřeste, nebo použijte štěteček, abyste zajistili co nejlepší opylení a tím velké plody. Odkvetlé lístky setřeste, aby na rostlinách neplesnivěly.

Odrůda s názvem Balkonovka je raná, nízkého vzrůstu a s červenými sladkými plody. Je to druh nenáročný, proto jej lze úspěšně pěstovat jak v nádobách na balkónech, tak i přímo na záhonech či ve sklenících. Úspěšně můžete na balkoně pěstovat také odrůdu Korál. Ta je sice náročnější na teplo, ale tolerantnější k půdním podmínkám, a je i menší. Jedná se o silně pálivou papriku vhodnou k nakládaní do kyselého nálevu. K velice oblíbeným patří také „baby papričky“ pro děti v oranžové barvě (odrůda Hamík).

Zálivka a hnojení

Papriky pravidelně zalévejte tak, aby byl substrát stále mírně vlhký (nikoli přemokřený). Zvláště když se tvoří plody, potřebuje rostlina opravdu dostatek vláhy, aby byly velké a šťavnaté a nezasychaly jim špičky. Papriky ve skleníku či pěstované v nádobách je nejlepší zalévat denně.

Co se týká hnojení, postačí trocha vyzrálého kompostu, při nasazování plodů je vhodné hnojivo s vyšším obsahem draslíku, jež podporuje vyzrávání kvalitních plodů. Naopak nevhodná jsou dusíkatá hnojiva.

Zpět na seznam rostlin

Jak pěstovat rajčata

Vypěstujte si meloun