kozák
Úvod » Jaké houby pěstovat na zahradě, ve sklepě či truhlíku

Jaké houby pěstovat na zahradě, ve sklepě či truhlíku

 

To, že si můžete sami pěstovat houby, pro vás asi není žádná novinka. Věděli jste ale, že se nemusíte omezovat pouze na dobře známé žampiony či hlívu ústřičnou?

Lesní houby na zahradě

Lesní houby, jako třeba hříbky, kozáky, lišky, bedly. Není to sice pěstování pro každého a úspěšnost není jistá, ale jde to. V první řadě budete potřebovat zahradu, na které rostou vhodné stromy, například břízy, duby, buky, smrky, borovice či jedle. Houbám prospívá stín, vlhko a půda bohatá na dusičnany. Vysazovat můžete od jara do konce podzimu. Spory hub si můžete přinést z lesa, vyskytují se v mechu a v mulčovací kůře či listí, nebo je můžete koupit jako práškovou směs. Prodávají se i speciální suspenze, obsahující živé zárodky více druhů hub.

Sadbu nasypte či nalijte přímo ke kořenům stromů do hloubky asi 10 až 20 cm, ne dále než 2 m od kmene. Pokropte, případně pohnojte kompostem. Půda by měla zůstat neustále vlhká, jinak se podhoubí neuchytí. Za suchého počasí je třeba půdu kolem stromů i v jejich širším okolí každodenně zavlažovat, avšak pouze kropením (imitovat přirozený déšť), neboť zálivka silnějším proudem vody by mohla vyvíjející se podhoubí nenávratně poškodit. Zalévat je nejlepší navečer, aby podhoubí přes noc dostatečně nasáklo.

Sklízet budete možná za rok, možná za dva nebo tři, a možná se houby vůbec neuchytí. Nevypočitatelné jsou zejména hřiby, jistější si můžete být s kozáky, bedlami či pýchavkami.

Pěstujte třeba ve sklepě

Houby lze ve sklepě pěstovat celoročně, od jara do podzimu je ale můžete přesunout ven. Mezi vhodné druhy patří penízovka sametonohá, Jidášovo ucho, opeňka měnlivá, houževnatec jedlý (shiitake), různé druhy hlívy a v neposlední řadě i staré dobré žampiony. Zjistěte více o jejich pěstování. Houby potřebují speciální podmínky. Většinou jde o tzv. metodu šoku, kdy nejprve houbám dopřejete vyšší teplotu 24-29 °C a následně je přemístíte do chladného prostředí o teplotě 14 °C.

Nejčastěji seženete připravené boxy pro pěstování žampionů, hlívy ústřičné, penízovky či houby shiitake. K tomu, abyste mohli sklízet, vám většinou postačí nějaká místnost a sklep. Tento box je asi dvoukilový kvádr substrátu s podhoubím, který je uzavřený v plastovém obalu. Z těchto kvádrů můžete vypěstovat až 700 g plodnic týdně. Záleží na druhu houby, každá také potřebuje trochu jiné podmínky. Podrobný návod vždy dostanete u výrobce.

Jak pěstovat houby v samozavlažovacím truhlíku

V zahradnické prodejně kupte box již hotového substrátu s prorostlým podhoubím, substrát vložte do samozavlažovacího truhlíku tak, aby ležel na knotech procházejících dnem a za týden nebo za dva už můžeme sklízet. Tímto způsobem můžete houby pěstovat i na chalupě, o víkendu jen dolijete vodu. Na jaře a na podzim mají houby stejné podmínky, jako ve volné přírodě, v zimě a v létě jim je musíte vytvořit, zejména jim dopřejte vyšší vlhkost vzduchu i substrátu. Žampiony rostou ve tmě, plodnice ostatních hub potřebují denní světlo nebo alespoň osm hodin umělého osvětlení každý den. Pro začátečníky se dobře hodí hlíva ústřičná, protože nejsnadněji roste a rychle vytváří velké množství plodnic. Je dobré vybrat druh hlívy podle teploty v pěstitelském prostoru, požadavky na pěstování jsou vždy uvedeny v návodu přiloženém k substrátu. Podobně snadno roste i houba shiitake.

Co vše můžete pěstovat doma?

Vypěstujte si hlívu ústřičnou nejen na pařezu

Zpět na seznam rostlin