kávovník
Úvod » Pěstování kávovníku doma ze semínek

Pěstování kávovníku doma ze semínek

 

Kávovník pochází z africké Etiopie a jejích horských lesů. Je to stálezelený keř s tmavě zelenými lesklými listy, kterému se výborně daří v subtropickém a tropickém pásmu. Nejznámějším druhem je bezesporu kávovník arabský (Coffea arabica). Vypěstujte si kávovník v květináči v bytě!

Zasazení semínek

U této rostliny se nemusíte obávat náročného opečovávání. Bytové podmínky zvládá kávovník skvěle, nevadí mu suchý vzduch, a zároveň není příliš náročný na světlo. Rostlinky jsou běžně k dostání v květinářstvích i na internetu. Pokud chcete pěstovat kávovník ze semínek, sežeňte si je čerstvá od zkušeného pěstitele, jinak riskujete, že vám nevyklíčí. Nutné je, aby semínka byla v pergamenu, tedy slupce, která je chrání. Rozmístěte jich maximálně 5 do květináče s pískem a překryjte další vrstvou písku. Nezapoměňte zalévat, jinak musíte jen vyčkat, až začnou klíčit. To může trvat zhruba 4 až 6 týdnů.

Přečtěte si o dobrodružné cestě kávy

Stanoviště

Přibližně po 10 dnech od vyklíčení jsou už rostlinky se dvěma lístky cca 4 cm vysoké, a to je čas na přesazení do vlastních květináčů s průměrem 10 cm. Postačí běžný univerzální substrát. Květináč umístěte tam, kde je světlo, vlhko a stálá teplota. Ta by měla být někde mezi 20 až 25°C. Ideální je jihovýchodní nebo jihozápadní okno. Pozor, kávovník nesnáší přímé slunce, a ani ho v létě nestěhujte ven.

Zálivka a hnojení

Mladou rostlinku přesazujte každoročně, ideálně v únoru, do květináče s o 3 cm větším průměrem. Starší postačí přesazovat za dva až tři roky. Aby se zvýšila vzdušná vlhkost v okolí rostliny, je vhodné ji několikrát za týden rosit. V zimě udržujte zeminu jen mírně vlhkou, v létě je třeba dopřát kávovníku vydatnou zálivku měkkou odstátou vodou. Přes zimu nehnojte, v létě se hnojí každý týden, a to hnojivy s vyšším obsahem dusíku, fosforu a draslíku. Ideálně hnojiva střídejte. Odborníci všeobecně doporučují také hnojivo pro pokojové rostliny okrasné listem.

Květ a plod

Poprvé se u kávovníku dočkáte květu, jakmile dorostou asi metrové výšky, tedy za 3–4 roky. Květy jsou hroznovitě uspořádané a výrazně voní. Kávovník kvete od března do května, a po odkvětu je důležité, abyste dali rostlině čas na odpočinek a regeneraci. Omezte tedy zálivku a přihnojování. Po odkvětu už se začínají tvořit zelenavé plody, které později zčervenají. Uvnitř jsou kávová zrna, která je třeba po vyloupnutí zbavit slupky, usušit a opražit. Tak získají hnědou barvu a můžete si z nich připravit kávu.

Tip: Pokud kávovník svěsí listy, je potřeba jej zalít. Nejlepší je vzít celý květináč, vložit do větší nádoby a pořádně prolít vodou. Po půlhodině jej odtamtud vyndejte.

Káva je základ každého rána pro nemalé množství lidí. Pokud patříte k pravidelným konzumentům také, přečtěte si šest tipů, jak ji pít zdravěji.

Co vše je vhodné pěstovat doma?

Vypěstujte si jahody

Marihuana doma či ve skleníku

Zpět na seznam rostlin