ananas
Úvod » Pěstování ananasu doma, z plodu nebo semínek, a jaká půda je potřeba?

Pěstování ananasu doma, z plodu nebo semínek, a jaká půda je potřeba?

 

Ananas je velmi odolná a nenáročná rostlina, a její pěstování zvládne každý. Chce to jen hodně trpělivosti a místo, kam hodně svítí slunce.

Vybírejte podle růžice

Budete potřebovat ananas koupený v obchodě, při jeho výběru ale věnujte pozornost růžici listů. Musí mít pevné listy (zkuste si zatahat za listy uprostřed růžice, nesmí se z ní uvolnit), čerstvé a nepomačkané. Růžice oschlá, pomačkaná nebo ve středu nahnilá není pro pěstování vhodná, i když samotný plod ještě může být chutný. Pro pěstování rostliny je nejdůležitější krása listové růžice!

Příprava růžice

Růžici před samotným zasazením musíte od zbytku plodu oddělit, a to nejvhodněji odkroucením, kdy jednou rukou plod držíte a druhou otočíte růžici do strany. Poté pečlivě okrájejte veškeré zbytky dužiny a olámejte několik spodních listů (aby vznikl holý prostor vysoký asi 1,5 cm). Růžici nyní dejte do širší sklenice, musí k ní jít vzduch, aby neplesnivěla. Po 1-2 týdnech byste měli vidět hrbolky na konci růžice. To jsou zárodky kořenů a je tedy správný čas pro zasazení.

Výběr květináče

Vyberte přiměřenou velikost květináče, průměr cca 15 cm. Po delším čase budete už dospělou rostlinu ještě přesazovat do průměru cca 20-25 cm. Protože kořenový systém zatím není dostatečně rozvinutý, při zasazení rovnou do velké nádoby by rostlina dostatečně nevysychala a došlo by k jejímu uhynutí. U menšího květináče toto nehrozí.

Zasazení a péče

Nejvhodnější substrát je jeden díl rašeliny a jeden díl křemičitého písku, říčního písku, nebo perlitu. Zamáčkněte růžici do zeminy tak, aby v ní byla celá holá část. Lehce zalejte, klidně i do růžice, a přikryjte mikrotenovým sáčkem, abyste rostlinu ochránili před suchým vzduchem. Umístěte na světlé místo, kam nesvítí polední slunce, nehrozí průvan či mráz. Musí zůstat pěkně v teple, ideálně na parapet nad topení, aby byly v teple kořeny. S květináčem pak už nehýbejte, aby se kořínky neodpojily od zeminy a nepřerušili jste tak jejich růst. Přibližně po 4 týdnech můžete pozorovat rašící nové listy uprostřed růžice, ananas tedy začněte otužovat. Postupně sundávejte mikrotenový sáček, nejprve třeba na hodinu, pak čas prodlužujte, aby si rostlina zvykla na odlišnou vlhkost vzduchu. Otužujte přibližně 14 dní až 3 týdny, pak igelit odstraňte.

Po několika letech dospělou rostlinu (může mít i přes 1 metr do výšky i do šířky) můžete přesadit do většího květináče. Přiměřeně zalévejte, a to až když vrchní vrstva substrátu dostatečně proschne. Ananasovník nesnáší přemokření, ale vyhovuje mu časté rosení. Staré, úplně dole rostoucí a oschlé listy můžete odříznout nebo odstřihnout.

Sklízejte

Po pár letech rostlina vyžene květ, a po odkvětu se začne květenství zvětšovat – to už je plod. Doba zrání ananasu trvá kolem pěti až šesti měsíců po odkvětu, přičemž jeho příjemná vůně postupně nabývá na intenzitě. Plod, který je zralý, je zbarvený dožluta, a váží přibližně 1 až 1,5 kg. V bytě na okně ho s trochou štěstí sklidíte po 4-5 letech, pokud budete pěstovat ve skleníku, pravděpodobně „už“ po 3 letech. Chuť vlastnoručně vypěstovaného ananasu je nesrovnatelná s tím, co se prodává v obchodech. Zkuste jej přidat do oblíbeného moučníku, nebo zkuste nové recepty, a uvidíte, že budou chutnat výtečně!

Pěstování ze semínka

Pokud chcete zkusit vypěstovat ananas ze semínka, najdete je v šestiúhelníkových útvarech na ananasu, jsou hnědá, a asi 2-3 mm velká. Nechte je uložená měsíc v lednici v krabičce s mírně vlhkým (nikoli zcela mokrým) pískem (tzv. stratifikace), a poté vysaďte.

Nejčastější chyby při pěstování ananasu:

  • špatná růžice nebo nevyschla v suchu
  • přemísťování květináče – růžice nemůže pořádně zakořenit a neroste
  • příliš zálivky – rostlině hnijí kořeny, proto neroste a skomírá
  • málo zálivky – rostlina je na suchu, má vyschlé listy, neroste
  • rostlina je na tmavém místě – možná roste, ale nechce plodit.
  • nemá teplo – teploty pod 20 °C ananasu moc neprospívají

Vypěstujte si vlastní jahody

Nejlepší květiny do bytu

Už víte, jak správně zalévat?

Zpět na seznam rostlin