aloe vera
Úvod » Pěstování Aloe vera – jak se o ni starat, přesazovat a poznat vůbec tu pravou?

Pěstování Aloe vera – jak se o ni starat, přesazovat a poznat vůbec tu pravou?

 

Kdo by nechtěl mít doma přírodní antibiotikum? Rostlinku, která není náročná na pěstování, a k tomu má antibakteriální, protivirové a protizánětlivé vlastnosti, urychluje hojení ran, popálenin, posiluje imunitní systém a je prospěšná při žaludečních vředech.

Jak poznat pravou Aloe

Druhů Aloe je více než 400, přičemž většina se pěstuje jen pro okrasu. Setkat se můžete nejčastěji s Aloe arborescens neboli Aloe stromovitou, kterou si můžete s Aloe vera, tedy Aloe pravou, snadno splést. Nemusíte se však bát, léčivé účinky mají obě. Aloe vera se dorůstá výšky kolem 1 metru, vyznačuje se růžicí větších, masitých, přízemních listů. Stromovitá aloe může mít až 2 metry, listy nebývají tolik plné dužiny.

Jak pěstovat doma

Aloe vera vyžaduje lehkou propustnou půdu s příměsí písku. Ideální je smíchat písek, půdu a kompost, vše po jednom dílu. Hnojení není nutné, ale pokud už hnojíte, dejte si pozor na množství. Používejte jednou za rok během pozdního jara hnojivo s nízkým obsahem dusíku a fosforu, a vysokým obsahem draslíku.

Sežeňte si květináč velký jako polovina délky nejmohutnějšího listu. Rostliny aloe vera mají relativně krátké kořeny a těžké listy, takže se běžně vysazují do těžkých květináčů, které brání jejich zvyku se vyvracet se z hlíny. Ujistěte se, že má květináč ve dně odvodňovací otvory pro únik přebytečné vody.

Aloe má ráda sluneční paprsky, proto ji umístěte na světlé místo.  Nejlépe na okno směřující k jihu. Přes léto však rostlinu nenechávejte na přímém slunci. Přes odpoledne, kdy jsou tepla nejintenzivnější, ji přesuňte na stinnější místo. V zimním období snese teploty okolo 10–12 °C. Teplota nesmí být nižší než 5 °C, jinak by mohla rostlina uhynout. Dejte pozor na vlhké prostředí. Půda, zvláště v zimě musí mezi zálivkami dostatečně proschnout, aby nedošlo k uhnívání kořenů.

Jelikož se jedná o sukulentní teplomilnou rostlinu, které prospívá spíš sucho než vlhko, dá se v našich podmínkách pěstovat pouze doma či ve sklenících. Na balkon nebo zahrádku ji můžete přesunout přes léto, kdy jsou teploty vyšší.

Pěstování rostlin doma

Ve skleníku

Ideálním řešením je pěstování aloe v celoročně provozovaném, v létě dobře odvětraném skleníku. Podmínky je vždy nutné přizpůsobit konkrétnímu druhu, který budete pěstovat.

V zimě by se teplota vevnitř měla pohybovat okolo 12-18 °C pro rovníkové a madagaskarské druhy, respektive okolo 10-12 °C pro ostatní aloe. V létě by skleník měl umožňovat přístup čerstvého vzduchu. Například Aloe polyphylla nebo Aloe nuttii zvládnou teploty maximálně okolo 25°C. Některé druhy vyžadují plné slunce, jiné jsou spokojené v částečném mírném polostínu.

Jak pěstovat ve skleníku

Jak přesazovat

Přesazujte rostlinu ideálně v době, kdy nebude mít žádné nové výhonky. Bývají kolem vnějšího obvodu rostliny, a když jsou vysoké okolo 10 centimetrů, mají většinou vlastní kořeny.  Pokud výhonky najdete, musíte je odstranit tak, že je uchopíte těsně nad zeminou, otočíte s nimi a vytáhnete od hlavní rostliny. Můžete je ihned samostatně zasadit. Pokud jsou některé výhonky pevně spojeny s hlavní rostlinou, odřízněte je. Tyto odříznuté výhonky hned nezasazujte, je nutné je nechat na vzduchu zaschnout dva až čtyři dny, dokud se rostlina nezatáhne.

Postup samotného přesazení není náročný. Překryjte spodní otvor květináče, a to buď štěrkem, perlitem nebo například kávovým filtrem. Do jedné třetiny nasypte hrubozrnný písek. Zbytek dosypte až po 1 centimetr od horního okraje květináče substrátem dobře odvádějícím vodu. Můžete také smíchat písek, kompost a zeminu, vše po jedné třetině. V hlíně udělejte prstem díru a vložte do ní aloe vera kořeny směrem dolů. Rovně přidržte a hlínu okolo upěchujte. Zalijte a umístěte květináč na světlé místo. Nelekejte se, když aloe zčervená nebo se listy mírně scvrknou, je to přirozená součást růstu. Po dobu čtyř až šesti týdnů nezalévejte.

Tipy

  • jestli začnou listy hnědnout, přesuňte aloe na stinné místo
  • pokud listy rostou nízko nad zemí nebo vodorovně s ní, rostlina potřebuje více světla (listy by měly mířit jakoby ke slunci)
  • všimnete-li si, že jsou listy tenké a kroutí se, přidejte vodu
  • žloutnoucí nebo odpadávající listy jsou známkou přemíry vody

Jak správně zalévat?

Nejčastější chyby při pěstování aloe vera

  • příliš mnoho vody
  • vlhký vzduch
  • nedostatek slunečních paprsků
  • umístění v průvanu
  • nevhodná těžká nepropustná půda

Nejlepší květiny do bytu

Vypěstujte si banánovník

Pěstování orchideje