meloun
Úvod » Pěstování melounu ve skleníku i v truhlíku

Pěstování melounu ve skleníku i v truhlíku

 

Jsou názory, že meloun je ovoce, zahrádkáři a zemědělci se však přiklání jednoznačně na stranu zeleniny. Ať tak či onak, je to každopádně velmi oblíbená pochoutka, a to nejvíc v létě, kdy příjemně osvěží za horkých dnů. Pěstování melounu není nic jednoduchého, ale pokud si troufáte, poradíme vám, jak na to.

Příprava místa

Venkovní pěstování můžete zkusit jen v nejteplejších oblastech země. Ve středních a vyšších polohách vypěstujete melouny pouze ve skleníku. Pozemek, který vyberete, by měl být na slunném místě, nejlépe nasměrován k jihu. S přípravou půdy začněte již na podzim. Bude potřeba zrýt a zapravit do půdy chlévský hnůj. Na jaře půdu prokypřete, zbavíte se tak i již rostoucích plevelů.

Výsev

Standartně se doporučuje začít s výsevem v dubnu. Semínka melounu vložte do kelímků nebo sadbových květináčků zhruba půl centimentru pod povrch substrátu určeného pro výsev a klíčení. Do jednoho květináčku dejte 1 – 2 semena. Pravidelně zalévejte. Aby se semínka nepodmáčela, můžete provádět zálivku rosením pomocí rozprašovače. Květináč zakryjte igelitovým pytlíkem nebo si můžete vyrobit poklop z uříznuté PET láhve. Ideální teplota při klíčení je mezi 18 až 22 °C. Přibližně do dvou týdnů rostlinky vyklíčí a vytvoří děložní lístky.

Výsadba

Začátkem května začněte rostlinky pomalu otužovat, a po 15. květnu již vysazujte do sponu přibližně 1,5 x 1 m. Vysazovat můžete po 2 – 3 sazenicích. Pokud budete přesazovat do pařeniště, vždy dvě rostlinky do jednoho okna. Do skleníku pak umisťujte jednu sazenici na 150 cm. Jakmile rostlina vyžene delší olistěnou lodyhu, zaštípněte ji za 3-4 listem, aby se rozvětvila. Na výhonech nechejte 1-2 listy a jeden květ, pro jeden plod.

Zálivka

Zalévejte častěji menším množstvím vody. Při suchých dnech můžete zálivku zintenzivnit, ale nepodmokřete rostlinu. Samozřejmostí je zalévat večer odstátou vodou. Závlaha může být podzemní nebo povrchová. Vhodnější je podzemní, zvláště při pěstování melounů ve skleníku či fóliovníku, kde povrchová závlaha způsobuje větší výskyt a rozšiřování chorob. V době dozrávání již plodiny melounu nezalévejte.

Hnojení

Někteří pěstitelé vysazují melouny přímo na kompost. Během růstu a v období kvetení a plození je ideální pravidelné přihnojování v zálivce. Jako účinné se doporučuje jednou za týden do zálivky naředit patřičné množství hnojiva na rajčata.

Opylování a další péče

Zhruba na přelomu června a července začínají melouny kvést. Venku se o opylení postará hmyz, ale pokud je budete mít ve skleníku, musíte jim pomoci sami. Štětečkem přeneste pyl z tyčinek na bliznu.

Pokud jste nepoužili pod melouny černou netkanou textílii, měli byste občas melouny vyplít, okopat a prokypřit. Důležité je melouny ochránit před slimáky.

Sklizeň

Melouny sklízejte na konci srpna. Zralost zkuste poklepem, zvuk by měl být dutý. Zasychá také stopka a stáčí se do kulata. Meloun není určen k dlouhodobému skladování, ale k rychlé spotřebě.

Meloun v truhlíku

Sice se nejedná přímo o meloun jako takový, nicméně tato rostlinka má chutné plody podobající se malým melounům a její pěstování zvládne i začátečník. Jde o pepino, neboli melounový keřík. Tato rostlinka původem z Peru se již několik let objevuje na zahrádkách, balkonech i oknech pěstitelů. Ačkoli zprvu roste rostlina vzpřímeně, pod tíhou plodů se pak ohýbá. Vhodné jsou proto pro ni truhlíky nebo závěsné květináče, ze kterých výhony splývají. Zkušenost mnoha pěstitelů je taková, že pepino plodí lépe v květináči než ve volné půdě.

Nejlepší je koupit si už rozvětvenou rostlinku, ze které si pak další snadno namnožíte řízkováním. Pokud byste někde získali zralé plody, hnědá semínka můžete omýt, vysušit a vysadit. Rostliny vypěstované tímto způsobem mohou mít však rozdílné vlastnosti. Vegetativní množení je tedy vhodnější.

Využití

Klasický vodní meloun vůbec není obyčejný. Je spíš zázračný. Obsahuje spoustu vitamínů a stopových prvků, které působí jako antioxidanty, chrání nás před nemocemi a mají blahodárný vliv na nervovou soustavu, vlasy, kosti, nehty a zuby. Má v sobě asi 90 % vody, často se proto zařazuje do dietních jídelníčků. Působí močopudně a posiluje činnost ledvin. A v neposlední řadě, při pravidelné konzumaci pozitivně ovlivňuje mužskou erekci.

Co vše se dá pěstovat doma?

Vypěstujte si ananas

Zpět na seznam rostlin