dracena
Úvod » Pěstování draceny – čističky vzduchu

Pěstování draceny – čističky vzduchu

 

Dracena nebo také dračinec je oblíbená pokojová rostlina, nenáročná na pěstování. Má silnější holý stonek, na jehož vrchu rostou úzké listy do tvaru růžice. Pochází z Madagaskaru a roste i v subtropických i tropických oblastech Asie a Afriky. Do našich interiérů ji dáváme na světlé stanoviště bez přímého slunečního světla. Po celý rok vyžaduje běžnou pokojovou teplotu kolem 20 ˚C, nesnáší teploty pod 15 ˚C a nad 25 ˚C.  V domácích podmínkách dorůstá do výšky asi 150 až 200 cm. Při správné péči vydrží mnoho let. Bylo dokázáno, že dračinec dokáže snižovat ve vzduchu benzol, formaldehyd a trichloretylen, čímž pomáhá našemu zdraví.

Umístění a zálivka

Dracena má ráda rozptýlené světlo či polostín. Pozor na průvan, který dokáže velmi rychle zničit celou rostlinu. Začíná to hnědnutím špiček listů, následuje jejich opadání a končí to úhynem celé rostliny. Zalévejte tak, aby byl substrát stále mírně vlhký, ale v misce pod květináčem nikdy nesmí stát voda. Při přelití totiž velice rychle uhnijí kořeny a ani rychlým přesazením už poškozený exemplář nezachráníte. Proti přelití můžete rostliny chránit vrstvou keramzitu ve spodní části pěstební nádoby. Ve vegetačním období vyžaduje vydatnou zálivku a neustále mírně vlhkou půdu. V zimě, v období vegetačního klidu ji zalévejte jen mírně. Každé dva dny oroste listy a jednou za čas celou rostlinu osprchujte proudem vody.

Substrát a hnojení

Postačí běžný rašelinový substrát bohatý na humus. Za vegetace hnojte každých 14 dní standardním hnojivem pro pokojové rostliny, v zimním období jen jednou za měsíc.

Přesazování

Rostlinu přesazujte na jaře, na začátku vegetačního období, jednou za 2 roky. Stačí vyměnit vrchní vrstvu půdy, kde zakořeňuje. Přesazujte do o 1 nebo o 2 cm větší nádoby se směsí drnovky a listovky v poměru 2:1, s jedním dílem písku a zeleného hnojení. Použít se dá i humózní rašelinný substrát zakoupený v zahradnictví nebo zahradním centru. Nezapoměňte na drenáž.

Rozmnožování

Dracena se rozmnožuje řízkováním z kmínku. Řízky nechte dlouhé alespoň 10 cm, nechte je zakořenit ve směsi rašeliny a písku na teplém místě. Můžete také uříznout vrcholek mateřské rostliny a dát jej do nádoby s vodou a trochou dřevěného uhlí. Kořeny se pak začnou objevovat asi za 3 měsíce.

Zpět na seznam rostlin

Jak pečovat o levanduli

Vypěstujte si Aloe vera