banánovník
Úvod » Pěstování banánovníku v bytě a ze semínka

Pěstování banánovníku v bytě a ze semínka

 

Odrůda pro pěstování doma

Banánovníky, původem z jižní a jihovýchodní Asie, tvoří v interiérech výraznou dominantu díky svým rozměrům. Jejich výška i šířka dosahuje až několika metrů, a hodí se tak spíše do skleníků a větších prostor. Pro domácnosti jsou nejvhodnější banánovníky tzv. Cavendish, především odrůda Dwarf Cavendish, která dorůstá výšky okolo 100 až 120 cm. V tropech banánovník vykvétá po 9 měsících, u nás ve sklenících po cca 12 měsících a v bytech až za 2 až 4 roky.

Více o banánovníku si přečtěte zde.

Pěstujte ze semínka

Semena banánovníku můžete vysévat celoročně, ale nejvhodnější období je konec zimy. Budou klíčit asi 3 až 6 měsíců. Před výsevem je vhodné namočit semena na 48 hodin do vlažné vody, kterou je doporučováno během máčení několikrát vyměnit. Poté je přemístěte do propustného substrátu, a zahrňte do hloubky asi 2 cm. Můžete je ale také nechat naklíčit např. ve vatě.

Teplota a stanoviště

Banánovníky vyžadují celoročně vyšší teploty (nejlépe okolo 25 °C), prohřátý substrát, a vysokou vzdušnou vlhkost. Nejvhodnější je proto pěstování ve vyhřívaném skleníku. Pokud budete pěstovat v bytě, umístěte jej přímo k radiátorům, urychlí se růst rostliny, nástup kvetení a dobrý vývoj a dozrávání plodů. V suchém bytě nezapomeňte rosit listy. Až vyroste ze semínka rostlina, přesaďte ji do větší (15 cm průměr) nádoby a umístěte nejlépe u jižního okna, aby měla dostatek světla a tepla.

V následujících letech je možno pěstovat banánovník přes léto venku, spíš, než na slunečné místo jej raději umístěte do polostínu a zároveň na závětrnou stranu. Vítr by totiž velké a křehké listy mohl snadno potrhat, nebo i celou rostlinu s květináčem porazit.

Půda, hnojení a zálivka

Banánovníky potřebují na živiny bohatou humózní půdu, tedy například kompost, rašelinu a písek v poměru 2:1:1. Doporučuje se také substrát pro fíkusy, který je lehký a dobře propustný.

Pravidelné hnojení prospívá banánovníku zejména v letním období. Postačí použít běžné tekuté hnojivo určené pro pokojové rostliny a hnojit jednou za týden až dva. V zimě, pokud vůbec, přihnojujte nejvýše jednou za měsíc stejným typem hnojiva. Častější hnojení by mohlo rostlinu poškodit.

V létě, v období vegetace, je důležité zalévat hodně, jelikož velké plochy listů odpařují ohromné množství vody. Musíte si však dát pozor na přemokření – rozbahnění substrátu, aby neuhníval podzemní oddenek. Substrát byste měli udržovat mírně vlhký. Zalévejte samozřejmě odstátou vodou pokojové teploty.

Přesazování

Rostlinu přesazujte, pokud kořeny prorostou květináč. Jestliže se jedná o dospělé rostliny, postačí, když je budete přesazovat jednou za dva až tři roky. Kořenový systém je sice poměrně velký a potřebuje dostatek prostoru, ale v kratším intervalu přesazování by rostlina neměla možnost dostatečně zakořenit. Mladší rostlinu přesazujte na jaře, starší rostliny pouze v období od března do července. Poprvé přesaďte banánovník do květináče o průměru cca 15 cm, poté můžete zvolit již minimálně 35 cm.

Už jste četli o banánu s jedlou slupkou?

Tipy:

  • Během růstu banánovník pravidelně otáčejte, aby byl souměrný, neboť má tendenci táhnout se za sluncem a světlem.
  • V případě, že začíná kvést, už s ním nehýbejte ani ho neotáčejte.
  • Pokud chcete vypěstovat domácí úrodu, dopřejte mu standardní podmínky: neměnit stanoviště, zajistit správné světlo, teplotu a zálivku.

Banánovník je jedna z nejlepších rostlin do bytu

Co vše můžete ještě pěstovat doma?

Vypěstujte si doma avokádo