vřes
Úvod » Pěstování vřesu na zahradě i balkoně

Pěstování vřesu na zahradě i balkoně

 

Vřes je nízkorostoucí keř dosahující výšky 20 až 50 centimetrů. Roste v kyselých půdách na slunci a v polostínu, kvete v pozdním létě růžově nebo růžovofialově, občas lze spatřit i bíle kvetoucí rostliny. Vřes můžete pěstovat na zahradě v záhonech či na skalkách, ovšem i v truhlících a květináčích na balkonech či venkovních okenních parapetech. 

Vřes na zahradě

Pokud chcete pěstovat vřes na zahradě, dobře si promyslete jeho umístění, miluje slunce a nesnáší přesazování. Dobře se snáší s jehličnany, okrasnými travinami, rododendrony a azalkami, ale je velmi invazivní, tak dejte pozor, aby se vám příliš nerozrostl.

Výsadba

Výsadba sazenic je ideální od března do května, nebo během října a listopadu. Vysazujte v rozestupu 20 až 50 cm. Po výsadbě je dobré přisypat na zeminu trochu kůry, respektive mulče z kůry. Pokud po odkvětu rozprostřete pod vřes fólii, získáte semena vřesu – vypadají na ni a vy je můžete pak na jaře vysít.

Půda a zálivka

Půda je velmi důležitá, musí být především dostatečně kyselá. Ideální je směs rašeliny a písku, ovšem dobře posloužit může i běžná zahradní zemina, záleží na lokalitě a vlastnostech půdy v ní.

Vřes miluje stálou vlhkost, ale všeho moc škodí, dejte si pozor na přemokření. Přes léto, ale třeba i v zimě v panelákovém bytě rostlině dopřejte zálivku častější. Když se ochladí, můžete ji omezit. Vodu použijte vždy odstátou, a ne tvrdou. Ta totiž obsahuje mimo jiné i hodně vápníku, na který jsou vřesy citlivé.

Péče pro krásný vzhled

Důležité je pravidelné zastřihávání jednou ročně vždy po odkvětu rostlin, čili na podzim. Zkraťte keříky o třetinu až polovinu, vřesoviště bude kompaktní a bohatě rozvětvené. Jednou za 3 až 4 roky je též třeba provést radikální zmlazovací řez. Růst květů a kvetení podpoříte kromě kvalitního substrátu, mulče a dostatku slunce také hnojivem, ovšem pouze takovým, které neobsahuje vápník. Hnojte pouze v minimálních dávkách a ne moc často. Na zimu přikryjte vřes chvojím či geotextilií. Chvojí odstraňte hned po zimě, jinak by vřes mohl být napaden škůdci.

Vřes na balkoně

Truhlíky a květináče osázené těmito keříčky budou pěkné po celý rok, nevyžadují příliš péče a patří proto mezi nejvhodnější trvalky pro balkony. V nádobách navíc velmi snadno splníte specifické nároky vřesů a vřesovců na půdu, která musí být kyselá, lehčí a dobře propustná. Při truhlíkové výsadbě smíchejte rašelinu s běžnou zeminou v poměru 2:1, můžete přidat trochu písku. Klíčové je zahrnutí rostlin mulčovací kůrou, která zamezí vysychání. Vřes pak můžete zalévat pouze mírně, jak má rád. Nezapomeňte na pořádnou drenážní vrstvu na dně nádoby, aby zemina byla dostatečně propustná. Můžete k tomu použít keramzit, drobný štěrk nebo oblázky.

Na drenážní vrstvu nasypte substrát a rozložte rostliny tak, jak si představujete konečný efekt. Můžete zasadit několik rostlin jedné barvy, více odstínů nebo kombinovat s jinými podzimními rostlinami. Do větších nádob se k vřesovištním rostlinám hodí také miniaturní jehličiny nebo plazivý stálezelený břečťan do popředí nádoby.  

Zpět na seznam rostlin

Co vše se dá pěstovat na balkoně?

Orchideje – co vše potřebují?

Vypěstujte si rýmovník – lék na nachlazení