skleník
Úvod » Co se dá pěstovat ve skleníku na jaře, v létě, na podzim i v zimě.

Co se dá pěstovat ve skleníku na jaře, v létě, na podzim i v zimě.

 

Skleník je ideální místo pro pěstování rostlin, které potřebují hodně tepla a vlhka. Stěny skleníku musí propouštět co nejvíce světla, ale zároveň i tepelně izolovat. Čím více světla se k rostlinám dostane, tím lépe bude probíhat fotosyntéza. Důležitý je i systém větrání, aby se uvnitř nechytala a nedržela plíseň. Skleník se velmi hodí pro pěstování plodové zeleniny, která v něm roste i zraje rychleji. Mezi nejčastěji pěstované plodiny patří salátové okurky, rajčata, papriky, saláty, ředkvičky či kedlubny.

Vypěstujte si ve skleníku citronovník

Leden

Koncem prosince nebo začátkem ledna proveďte pečlivou údržbu skleníku, jako je například čištění stěn, výměny či desinfekce půdy, hnojení, síření vnitřního prostoru. Pokud údržbu vynecháte, můžete se s úrodou rozloučit.

Únor

Čas pro obdělání půdy, vysévat můžete cibuli, květák, brokolici, kedlubny, pórek, papriku, rajčata a hlávkový salát.

Březen

Vysévat lze celer, fenykl, brokolici, hlávkový salát, ředkvičky, kedlubny, a také bylinky. Při vysokých teplotách rajčata, papriku, lilek a letničky.

Duben

Vysévejte papriku, rajčata, okurky, cuketu, fazole a bylinky. Pravidelně větrejte. Okurky, cukety, ale i dýně a melouny klíčí při vysokých teplotách.

Květen

Truhlíkové rostliny přes den vynášejte ven, aby si postupně zvykly.

Červen

Rajčata a okurky hnojte tekutým hnojivem, papriku vyvažte. Pokud budou velká horka, dopřejte okurkám vysokou vlhkost, rajčata a papriky potřebují čerstvý vzduch.

Červenec

Zastřihávejte výhonky rajčat a okurek. Mulčujte, sklízejte, a stiňte, pokud to bude zapotřebí. Vysévat můžete květák pro podzimní sklizeň.

Srpen

Větrejte co nejčastěji, chraňte rostliny proti popálení sluncem. Vysévejte čínské zelí, řezaný listový salát, čekanku nebo třeba fenykl.

Září

Většina rostlin je po sklizená, nějakou dobu lze ještě sklízet. Odstraňte zastínění a vyčistěte skleník. Vysévat lze ředkvičky, špenát a jarní cibulky.

Říjen

Větrejte už jen přes den, a to podle počasí. Nyní můžete ještě vysévat řezaný listový salát, zimní hlávkový salát, polníček, špenát, ředkvičky a mrkev. Přibližně v půlce měsíce přemístěte zpět dovnitř truhlíkové rostliny.

Listopad

Větrat můžete do -5°C. Truhlíkové rostliny zalévejte jen velmi mírně. Ze střechy skleníku pravidelně odstraňujte sníh, chráníte jej tím proti poškození a rostlinám tak zajistíte dostatek světla.

Prosinec

Chraňte rostlinky před mrazem a suchem, skleník můžete izolovat nopkovou fólií. Nezapomeňte odstraňovat sníh.

Tipy:

  • Saláty jsou asi jedinými skleníkovými rostlinami, které nemilují vlhko. Vzdušná vlhkost ve skleníku jim stačí, přímo zalévejte jen do té doby, než začnou tvořit hlávky. Pak zalévejte spíše výjimečně – jen po dnech, kdy bylo opravdu velmi slunečno a skleník hodně větral.
  • Pro pěstování pod sklem se v žádném případě nehodí polní odrůdy zelenin, sázejte proto jedině odrůdy určené pro skleníky.
  • V horkém létě, navíc zesílené sklem, může sluníčko listy až popálit. Teploty ve skleníku snadno vyrostou tak prudce nahoru, že se stane spíš saunou, a i teplomilným rostlinám pak hrozí uvaření. Proto je za slunných letních dnů potřebné stínění. Elegantním řešením jsou žaluzie, rychlou levnou klasikou vápenný nátěr, který snadno po sezoně odstraníte octovou vodou. Sluneční paprsky je třeba rozptýlit, ale nezabránit jim v přístupu zcela.

Nemáte skleník? Pěstujte na balkoně!

Pěstovat spoustu rostlin můžete i přímo v bytě

Co a jak pěstovat doma